0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Bebeğimizin BakımıBebeğimizi Nasıl Tutmalıyız?Boyun kasları henüz yeterince gelişmediği için, bebeğimiz üç aylık olana kadar kucağımızda ve başını destekleyecek şekilde tutmalıyız.Bebeğimizin Göbek Bakımı

Göbek kordonu ve çevresini günde 2-3 kere alkol ile temizlemeliyiz. Göbeğin temiz ve kuru kalması gerekmektedir. Göbek bağı kullanmamalıyız. Bebek bezinin göbekle temas etmemesine dikkat etmeliyiz..

-Bebeğimizin ateşi yükselirse,

-Göbek çevresinde kırmızılık oluşursa,

-Göbekte irin gözlenirse doktorumuza başvurmalıyız.

Göbek 10-21 gün içinde düşer. Bu süre içinde bebeğimizi sünger banyosu ile temizleyebiliriz. Göbek düştükten sonra küvet banyosu yaptırabiliriz.

Bebeğimizin Sünger Banyosu

Bebeğin soğuktan etkilendiğini unutmayarak oda ısınının 25°C civarında olmasını sağlamalı ve banyosunu yaptıracağımız yerin cereyandan uzak olmasına dikkat etmeliyiz.

Bebeğimizin Banyosu İçin Gereken Malzemeler;

-Kaynatılmış su dolu küvet (36,5° C - 37° C)

-Maşrapa

-Bebek termometresi

-Bebek şampuanı

-3 adet yumuşak bez veya bir yıkama süngeri ve yumuşak bez

-Pamuk

-Havlu

-Göbek bakımı malzemeleri

-Bebek losyonu

-Bebek saç fırçası

-Bebek bezi

-Bebeğin giysileri

Bebeğin Yıkanması;

-İlk önce ellerimizi iyice yıkamalıyız.

-Bebeğimizin giysilerini çıkarıp ve onu bir havluya sarmalıyız. Beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için alt bezini hemen çıkarmamalıyız.

-Her göze ayrı pamuk kullanmak suretiyle, gözleri, burun kenarından göze doğru silip göz kapaklarını temizleyebiliriz. Burun ve kulak çevresini ve kulaklarının arkasını temizlemeliyiz. Kulak arkalarına ve boyundaki cilt boğumlarına özellikle özen göstermeliyiz. Bebeklerin sadece görünen kulak kepçesinin içi temizlenmelidir. Kulak deliğinden içeriye herhangi bir cisim sokmamalıyız.

-Bebeğimizi içine sardığımız havluyu açmadan, başını ve boynunu destekleyerek, bebek şampuanını gözlerine kaçırmamaya dikkat ederek, bebeğimizin başını yıkayabiliriz. Durulamayı saf su ile yapmalı, sonra bebeğimizi sırtüstü yatırıp başını kurulayabiliriz. Saçları için kurutma makinası kullanmamalı, yumuşak bebek fırçasıyla hafifçe fırçalamalıyız. Sıcak tutmak için başını kuru bir havlu ile kapatabiliriz.

-Vücuduna sardığınız havluyu açıp, bir miktar bebek sabunu ile ıslattığımız bez ile göbek bağını ıslatmadan vücudunu silip ayrı bir ıslak bezle durulayabiliriz. Ve tüm vücudunu kurulayıp, sonra tekrar havluya sarmalıyız.

-Son olarak, bebeğimizin bezini açıp (kız bebekler için bölgeyi önden arkaya doğru) jenital bölgeyi nemli bir pamukla ya da yumuşak bir yıkama beziyle temizleyebiliriz. Bebeğin altını yeniden bezlemeden önce pişik kremi sürmeyi unutmamalıyız.

-Göbek bakımını da yaptıktan sonra, (Bebeğin cildi kuru olmadıkça losyon kullanmaya gerek yoktur. İstiyorsanız kullanabilirsiniz) bebeğimizi giydirebiliriz.

Bebeğimizin Küvet Banyosu

Bebeğimizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1,5 saat sonra yıkamalıyız. Çünkü tok karınla yıkadığımızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabiliriz.

Banyo İçin Gereken Malzemeler;

-Bebek termometresi

-Su dolu küvet (36,5°C - 37°C)

-Maşrapa

-Bebek şampuanı

-Yıkama süngeri

-Havlu

-Bebek kremi losyonu

-Bebek saç fırçası

-Bebek bezi

-Bebeğin giysileri

-Tırnak makası

Bebeğimizin Yıkanması;

-Küveti yarısına kadar (37 derece) sıcak su ile doldurmalıyız.

-Bebeğimizi yavaş yavaş alıştırarak suya sokmalıyız.

-Önce bebeğimizin ön tarafını bebek sabunu kullanarak bebek süngeriyle sabunlamalıyız.

-Sırtını sabunlayıp vücudunu su ile durulamalıyız.

-Başını nazikçe sabunlayıp kulaklarına su kaçırmamaya dikkat ederek başını durulamalıyız.

-Jenital bölge temizliğini en sona bırakmalıyız (Kız bebeklerde jenital organların en iç kısmı sabunla yıkanmamalıdır.)

-Bebeğimizin tüm vücudunu durulamalıyız.

-Bebeğimizi havlusuna sarıp, kurulayıp saçlarını fırçalayıp  giydirebiliriz. EI ve ayak tırnaklarını özel bebek makasıyla kesebiliriz.

Bebeğimizin Cildinin Bakımı


Bebeğimizin cildi kuru ise günde iki kez bebek losyonu sürebiliriz. Pudra kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıyız. Giysilerini mutlaka bebeklere özel üretilmiş deterjanlarla yıkamalıyız.

Bebeğimizi Yatırma Şekli

Bebeğimizi yan veya sırtüstü yatırmamalıyız. Bebek uyanıkken ve biz yanındayken yüz üstü yatabilir. Bu şekilde bebeğin omuzları kuvvetlenir ve baş arkasında sürekli yatmaya bağlı düzleşme olması önlenebilir.

Bebeğimizi yatırmak için sert yatakları tercih etmeli, yastık, yorgan gibi yumuşak yüzeylere yatırmaktan kaçınmalıyız. Battaniyenin bebeğin yüzünü kapamasını önlemek için, battaniyeyi göğüs seviyesine kadar getirip, uçlarını çarşafla birlikte yatağın kenarlarına sıkıştırabiliriz.

Bebeğimizin Giyimi

Pamuklu veya yünlü kumaştan, hava alabilen, terletmeyen, teri emebilen giysileri tercih etmeliyiz. Oda sıcaklığının 22-24 (yeni doğanlar için 24/26) derece olduğu durumlarda normal giyinik bir bebek üşümez. Gereğinden fazla giydirilen süt çocuklarının solunum yolları rahatsızlıklarına yakalanma riskleri artar.

Bebeğimizi Emzirme

Doğru emzirme pozisyonu;


Bebeğin tüm vücudu anneye bitişik ve başı diktir.

Ağız ve çene memeye bitişiktir.

Bebeğin ağzı geniş olarak açıktır, meme ucu etrafındaki koyu halka (aerola) neredeyse hiç görünmez.

Bebeğin emme hareketi yavaştır. Sütü yuttuğu duyulabilir.

Bebek rahat ve huzurludur.

Anne, meme başında ağrı hissetmez.

Süt üretiminin olması için bebeğimizin her öğünde her iki memeden de emmesi gerekir. Bir sonraki emzirme öğününde son emzirmede bıraktığımız meme ile başlamalıyız. Her iki göğüsten 15'er dakikalık bir emzirme yeterli beslenmeyi sağlar.

Yanlış emzirme pozisyonu belirtileri;

Meme başında ağrı hissedilmesi

Bebeğin emmeyi reddetmesi

Sütün az gelmesi


Aşağıdaki durumlarda doktorumuza başvurmalıyız;


Bebeğimiz;

- Günde 6 bezden daha az ıslatıyor, siyah, yeşil ya da koyu kahverengi dışkılıyorsa,

- Günde 8 defadan daha az besleniyorsa,

- 4-6 saatten fazla kesintisiz uyuyorsa,

- Emerken Yutma sesi duyulmuyorsa,

- Doğumdan sonra onuncu günde hala doğum tartısına ulaşamamışsa ve meme başımız ağrılı ve hassas ise.

Bebek Bakıcısı Bebek Bakımı Bebek Giydirme Bebek Beslenmesi Yenidoğan Bakımı
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.