0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

İyi Dadı, Kötü DadıÇocuğunuza bir dadı bulmak zorundasınız. En iyi şekilde bakılması için pek çok dadı adayıyla görüştünüz, arkadaşlarınızdan tavsiyeler aldınız. Peki ama hangi dadının sizin için en iyisi olduğunu nasıl bileceksiniz?

İşte size bulduğunuz kişinin uygun olup olmadığını gösterecek bazı ipuçları;


Dadı adaylarında en çok dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz kişinin tecrübeli ve çocuk gelişimi konusunda eğitim almış olması. Bir dadı adayına karar verdiyseniz, sizin de evde olduğunuz 2-3 gün onu deneyin.

Dadının işini gerektiği gibi yapıp yapmadığını anlayabilmek için bazen biraz dedektiflik yapmanız gerekebilir. Yanlış giden bir şeylerden şüphelenen bazı anne-babalar evlerine kamera sistemi kurduruyor. Bu sayede işyerinde dadıyı takip edebiliyorlar. Ama bu kadar aşırıya kaçmadan da dadının işini ne kadar özenli yaptığını anlayabilmeniz mümkün.

İyi Dadı;

• Çocuğunuz dadısını görünce neşeleniyorsa,
Çocuklar cana yakın, sabırlı ve ilgili olan dadılarının gelmesini dört gözle beklerler.

• Çocuğunuz dadısının söylediği, yaptığı harika şeyleri anlatıp duruyorsa,
Dadınız her şeyi en iyi şekilde yapabiliyor olabilir, ama çocuklarınızla vakit geçirmekten zevk alıyor olması da önemli.

• Çocuğunuzun en iyi şekilde bakılması için yaratıcı çözümler getiriyor ve size yardımcı oluyorsa,
Örneğin; çocuğunuzun boyaları bittiyse evdeki malzemeleri kullanarak çocuğunuza alternatif boyalar yaratıyor veya çocuğunuz uyumuyorsa! sizden yardım veya tavsiye istiyorsa bakıcınız işini ciddiye alıyor demektir.

• İşe vaktinde geliyorsa,
Bunun dışında o gün acil bir durumdan dolayı çocuğunuza bakamayacaksa size anında haber veriyor ve hatta yerine başka birini öneriyorsa, size ve aranızdaki iş anlaşmasına saygı duyuyordur.

• Sizinle sürekli iletişimde bulunuyorsa,
İşini ciddiye alan bir dadı o gün yaptıklarını sizinle paylaşacak zamanı yaratır, hiç olmadı size not yazar. Çocuğunuzun bütün gün ne yaptığını bilmek isteyeceğinizin farkındadır ve yaşadığı küçük, büyük bütün sorunları size anlatır.

• Miniğiniz yeni şarkılar ve kelimeler öğrenmeye ve bunları size de göstermeye can atıyorsa,
İyi dadılar çocukların ne kadar meraklı olduklarını bilirler. Onların bütün sorularını cevaplandırmaya, yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmaya ve yeni beceriler geliştirmelerine yardımcı olurlar. Yaptıklarından zevk alan çocuğunuz üstün yeteneklerini size göstermek için sabırsızlanacaktır.

• Çocuğunuzun kendisi gibi odası da temizse,
İyi bir dadı miniğinizin temiz ve sağlıklı olması için elinden geleni yapacaktır.

• Onun güvenliğine dikkat ediyorsa,
İyi bir bakıcı evde ve dışarıda çocuğunuzun küçük kazalar geçirmemesine dikkat eder. Yolda karşıdan karşıya geçerken elini tutar, kendisi olmadan mutfağa girmesine izin vermez ve arabaya bindiklerinde onun emniyet kemerini takar.

Kötü Dadı;

• Dadısını görmekten mutlu olmuyorsa,
Dadılar, anne ve babaların yerini elbette alamaz, ancak çocuğunuzun dadısını sevmesi ve ona güvenmesi şart. Çocuğunuz ve dadısı birbirlerinden hoşlanmıyor olabilecekleri gibi dadı çocuğunuza gerekli olan sıcaklığı ve huzuru vermiyor da olabilir.

• Dadınız gününün nasıl geçtiğini anlatmaya istekli değilse,
Çocuğunuzun ve dadısının o gün neler yaptığını bilmeniz sizin en doğal hakkınız. Siz eve döndüğünüzde o gün neler yaptıklarını öğrenmek için can atarsınız. Dadınız bunları anlatmıyorsa, ya sizinle bir iletişim sorunu vardır ya da sizden saklamak istediği bir şeyler.

• Ufaklığınız sürekli olarak küçük kazalar geçiriyorsa,
Dadı çocuğunuza zarar gelmemesi için sürekli olarak ona göz kulak olmak zorunda. Bu durumda uyurken veya oyun oynarken dadısı onunla ilgilenmiyor olabilir.

• Yetiştirme tarzınızı eleştiriyorsa,
Siz ve dadınız bir takım olduğunuz için dadınızın yapıcı eleştirilerine kulak vermelisiniz. Ama yemek, uyku ve güvenlik gibi temel konularda anlaşamıyorsanız, yeni bir dadı aramaya başlamalısınız.

• Hep geç geliyorsa,
Güvenemeyeceğiniz bir dadı sizi en olmadık anda terk edebilir. Sürekli geç kalan bir dadı diğer konularda da güvenilir olmayacağı için, işine sadık ve sorumluluk sahibi bir dadı bulmanızda büyük fayda var.

• Çocuğunuza pis ve dağınık bir şekilde bakıyorsa,
Dadınız en temel konulara bile özen göstermiyorsa, çocuğunuzun diğer ihtiyaçlarını da özenle yerine getirmiyordur.

• Anlattıkları birbirini tutmuyorsa,
Hırsızlık yapan, size yalan söyleyen veya sizi kandırmaya çalışan bir dadıya kesinlikle hoşgörü göstermeyin. Bu tarz kişilerin işine hemen son verin.

Bakıcı Dadı Bebek Bakıcısı Bebek Bakıcısı Dadı dadılar Dadılık Dadılık İş İlanları
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.