0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Çocuk Bakım ve Eğitimi

0-6 yaş grubu çocukların bakımı ve gelişimi için, çok çeşitli çözüm yolları mevcuttur. Bu da anne babalara, kendilerine en uygun gelen bakım biçimini seçmelerine olanak vermektedir.

Çocuk bakımı hizmeti, kurumların çeşitliliği bakımından gerçekten de zenginlik kazanmıştır. Bunun yanı sıra, evde çocuk bakımını kolaylaştırmak için verilen hizmetlerin sayısı da artırılmıştır.

Çocukların topluca bakıldığı kuruluş yapılarında iki farklı model söz konusudur;

1- 2,5 ay - 3 yaş arasındaki ve bazen 6 yaşa kadar olan çocukları kabul eder. Bunlar, daha küçük yaştakilere bakmak ve zihinsel ve bedensel gelişimlerini sağlamak amacında olan çocuk yuvaları ve çocuk bakım evleridir.

2- İkincisi, Milli Eğitimin çatısı altında 2 - 6 yaş arasındaki çocuklara okul eğitimi sunan anaokullarıdır.

- Bireysel Çocuk Bakımı
- Grup Çocuk Bakımı

Evde Çocuk Bakımı

Süt çocukları genelde anne ya da baba tarafından evde bakılmaktadırlar.

Yardımcı Anneler

Evlerinde, 2 aylıktan 3 yaşına kadar olan ve sayıları 1 - 3 arasında değişen çocuklara bakarlar. Bağımsız veya aile yuvası sistemine bağlı olarak çalışabilirler.

Grup Çocuk Bakımı

Çocukların gruplar halinde bakıldığı kurumlar yuvalar ve bakım evleridir. Bu kurumlar belediyeler, özel kuruluşlar ya da birlikler tarafından yönetilir veya bir işyerinde çalışanların çocukları için açılırlar.

Günlük program konusu bir yönetmeliğe bağlanmamasına karşın, tüm bu kurumlar bir kurum planı hazırlamak zorundadırlar.

Kuruma ait yerlerde, duvarlara görülecek biçimde asılarak ilan edilen bu plan, kabul koşulları, çocukların bakım, bedensel ve ruhsal gelişimleri ve rahatlıklarının nasıl sağlanacağı konularına açıklık getirdiği gibi, engelli ve müzmin hastalığı olan çocukların bakımı için sağlayacağı özel koşulları da belirtir.

Çocuk Yuvaları

Çocuk yuvalarının ücret tarifeleri çeşitli ölçütlere göre değişir: Yuvanın statüsü ( belediyeye veya bir birliğe ait yuva, grup veya aile yuvası oluşlarına göre), ailenin geliri ve çocuk sayısı. Yuvalara başvuru yoğunluğu ülke genelinde farklılık göstermektedir.

Çocuk Bakım Evleri

Bunlar, 2-6 yaş arasındaki çocuklara yarım gün veya aile ihtiyaç duyduğu zamanlarda bakan özel veya resmi kurumlardır.

Personeli bir çocuk bakımı uzmanı, diplomalı bir eğitici ve yardımcı çocuk bakıcılarından oluşur. Ücret ebeveynlerin geliri ve çocuğun bakım evinde kaldığı süreye göre hesaplanır.

Anaokulları

Anaokulları her zaman, eğitim sisteminin en özgün yönlerinden biri olmuştur. Önce kuruluşları çok eskiye dayanan "Örgü Okulları", sonra XIX. yüzyılın hemen başlarında, "Yurt Salonları" ortaya çıktı. 2-7 yaş arasındaki fakir ailelerin kız ya da erkek çocuklarını alınır, anne babaları çalışırlarken onlara bakılırdı.

Anaokulları 1860 dan itibaren yoksullara yardım için kurulmuş toplumsal boyutlu ve hayır kurumu niteliğinde bir bakım evi olarak tanındı ve çabucak eğitim ve öğretim işine yöneldiler.

1945 yılında itibaren çocuk sayısı hızla artarken bu okullara toplumun tüm kesimlerinden çocuklar alınmaya başladı.

6 yaşına gelen çocuklar olağan biçimde temel eğitime alınırlar. Bazı çocuklar zorunlu eğitime 5 yaşında başlayabilmektedirler.

Çocukların aile dışında eğitim aldığı ilk yer olan anaokulunun amacı, onları çocuk olsun yetişkin olsun diğer insanlarla ilişki kurmalarına yardım ederek eğitmek ve öğrenim yaşamlarını en iyi şekilde yürütecek başarılı öğrenciler olmaları için hazırlamaktır.

Anaokulu öğretmenleri, özellikle disfazi (konuşma güçlüğü) ve disleksi (yazma güçlüğü) gibi engellerin saptanmasında ve çocukların bunlardan korunmasında önemli rol oynarlar.

Onlardan beklenen, çocuklarda baş gösterebilecek güçlükleri saptamaları, bu sıkıntıları gidermek için her yolu denemeleri ve okul öncesi çocuklarıyla ilgili diğer servislerin işbirliğini sağlamalarıdır.

Çocuk Bakım ve Eğitimi Çocukların Bakımı ve Gelişimi Çocuk Bakım Biçimi Çocuk Bakımı Hizmeti Evde Çocuk Bakımı Çocuklara Okul Eğitimi Bireysel Çocuk Bakımı Grup Çocuk Bakımı Yardımcı Anneler Çocuk Yuvaları Çocuk Bakım Evleri Çocuk Bakımı Uzmanı Çocuk Bakıcıları Çocuk Bakımı İçin Yardımcı Çocuk Bakıcısı Anaokulları Anaokulu Öğretmenleri Dadı Dadılar
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.