0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Sonbaharda Bahçemiz

Sonbaharda Bahçemizde Yapmamız Gerekenler

Sebze bahçemiz için hazırlık;


Gelecek yıl bahçemizde sebze yetiştirmek istiyorsak, şimdiden yapmamız gereken hazırlıklarla biz de organik sebzeler üretebiliriz.

Bahçemizde 2 m eninde 3 m boyunda bir boşluk bırakmak, sebze bahçemiz için bize yeterlidir. Etrafına 30 cm ara ile kekik, biberiye ve lavanta fideleri kullanarak çit yapabiliriz.

Gelecek yıl dikeceğimiz sebze fidelerinin etrafının bordürü şimdiden diktiğimiz bu aromatik bitkilerle hazırlanmış olur. Toprak da çapalanıp işlenmelidir.

Daha sonra temin ettiğimiz bakla tohumlarını (Mısır çarşısından ve semt pazarlarından bulabiliriz) ekebiliriz. Bakla sulanmak istemez. Yağmur suyu ile kışın sonunda çimlenecek ve baharda yetişmiş olacaktır.

Baklalar çiçek açtıkları dönemde çapalanarak toprağa karıştırılır. Bu sayede baklanın köklerinde ve çiçeklerinde bulunan azot toprağı zenginleştirir. İlkbaharda toprak hazırlığımız bittikten sonra Mayıs ayında sebze fidelerimizi dikebiliriz.

Çim alanların hazırlığı;


Yeni çim ekmeyi düşündüğümüz alanlar için bu ay ve önümüzdeki ay idealdir. Toprak hazırlığı yapmaya başlayabiliriz.

Önce çim ekmeyi planladığınız bölümdeki varsa yabani ot ve bitki kalıntılarını mümkün olduğu kadar kökleri ile çıkarıp temizlemek gerekir. Daha sonra çapalamak, toprağı işlemek sıkışmış toprak tabakasını havalandırmak, toprağın geçirgenliğini sağlar.

Çimlenmeye engel olabilecek küçük taşlar varsa bunları elle toplamalı, kurumuş dal, bitki artıklarından temizlemeliyiz.

Bu aşamada humus ilave etmek toprağın organik yapısını zenginleştirir ve çimlerimizin uzun vadede sağlıklı, güçlü, güzel görünmelerini sağlar. 1 m2’ye 60 gr humus ilave etmek yeterlidir. Son olarak tesviye yaparak tırmık çekebiliriz.

Çim tohumunu m2’ye 60- 70 gr hesaplayarak serpebiliriz. Tohumların üzerini 1-2 cm örtecek şekilde elenmiş gübreli toprakla kapatmak ve ağır bir silindirle sıkıştırmak tohumların kuşlar tarafından yenmemesi için şarttır.

Yağışlı olmayan günlerde sulama akşam ya da sabah saatlerinde yapılır. Sonbaharda ekilen tohumlar çok yüksek oranda çimlenme gösterir. Çok yararlı olan yağmur suyu yeni çıkan çimleri çok mutlu eder.

Önemli notlar;

Çilek fidelerini saksılara dikebiliriz. Çilek fideleri kol atarak çoğalırlar. Seneye saksımızın içinden ne çok çilek yiyebildiğimizi görüp şaşırabiliriz.

Bahçemiz de herhangi bir yer örtücü ile kapatmak istediğimiz, bir türlü çim yetişmeyen, toprak olarak da görmek istemediğimiz bölümlere çilek ekebiliriz.

Güllerin budanmasını kontrol etmeliyiz. Üzerinde tohumlaşmış çiçek bırakılmamalı ki tekrar açabilsinler. Güller ilkbaharda olduğu gibi sonbaharda da en iri gösterişli çiçeklerini açarlar. Kışa girerken gübre verilen güller daha bol çiçek verir. Çelik almak için de bu ay uygundur.

İlk budaması ilkbaharda yapılan çit bitkilerinin ikinci budaması bu ay tekrarlanır. Bu budama hem form verir hem yeni sürgünlerle bitkilerin gürleşmesini sağlar.

Bahçemizdeki mevsimlik çiçeklerin bu dönemde oluşan tohumlarını toplayıp, seneye yetiştirmek için kuru bir yerde saklayabiliriz.

Defne, adaçayı, biberiye, kekik, nane gibi aromatik yaprakların da kurutmak için toplanma zamanıdır. Kuruttuğumuz yaprakları kış boyu mutfakta değişik lezzetler için kullanabiliriz.

Oyaların, bahçe avizelerinin Ağustos ayında açan çiçekleri geçer geçmez kesilmelidir. Önümüzdeki yıl daha bol çiçek için bu gereklidir.

Zambak çeşitlerini de bu ay köklerinden ayırarak çoğaltabiliriz.

Zambak Çeşitleri Bahçe avizeleri Mevsimlik Çiçekler Aromatik Yapraklar Budama Güller Çim Çilek Fideleri Humus Tırmık
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.