0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Bahçe ve Kış MevsimiKış mevsimi, özellikle de Ocak ayı bahçeciler için en durgun ve işin olmadığı bir zaman dilimi olarak düşünülebilir. Halbuki tabiat hiçbir zaman tam olarak uykuda değildir ve de bahçe işleri hiç bitmez. 
Ocak ayı ve takip eden günlerde ağaç dikimi ve budama işleri yapılır. Ilıman bölgelerde güller budanır. Gübrelenip çapalanır. Sökülüp başka yere dikilecek ağaç vs. gibi bitkilerin yeri bu ayda değiştirilir.

Havanın güzel olduğu günlerde bahçede genel temizlik yapılır. Budama artıkları,kuru yaprak ve çer çöp toplanıp yakılır veya bahçeden uzaklaştırılır. Hastalık yapan mantar ve böcek yumurtaları böyle artıklarda yuvalandıkları için bu işlem gereklidir.

Toprağın tavlı olduğu zamanlar çiçek yatakları hazırlanır. Sebze bahçesi sonbaharda kazılmamışsa bu ayda başlanır. Ağaç dipleri çapalanır ve gübre verilir. Ağaçlara kış ilacı bu ayın sonuna doğru yapılabilir.

Soğuktan zarar görebilecek bitkilerin köklerini yaprak kompostu veya gübre ile örtülür. Çam cinsi herdem yeşil ağaçların alt dalları alınacaksa en son bu ayda bitirilmelidir. Bazı yerlerde hava bu işlere imkan vermiyecek kadar sert olsa bile yapılacak iş muhakkak vardır.

Bir bahçe planı yaparak bu yıl hangi sebze ve çiçekleri ekeceğimizi,bahçemizde yapmayı düşündüğümüz değişiklikleri tesbit edebiliriz.Planlı yapılan işler daha az yorucu olur ve bizler işten fazla bunalmadan bahçemizde geçireceğimiz keyifli zamanları uzatabiliriz. 

Bahçe aletlerini de en geç bu ayda gözden geçirmeliyiz. Çim biçme makinesi vs.yi temizleyip yağlarız. Kırık dökük olanları tamir eder,eksikleri tamamlarız. Böylece en lüzumlu anda tatsız sürprizlerle karşılaşmamış oluruz. Atalarımız “alet işler,el öğünür“demişler. Doğru ve gerekli ekipmana sahip olursak işlerimiz çok kolaylaşır.

Ev bitkileri için de kış ayları önemlidir.Bu aylarda ev bitkilerinin çoğu dinlenme devresinde olduğu için çok az sulanmalı ve besin verilmemelidir. Buna karşılık kış dolayısıyla ev atmosferi kuru ve sıcak olduğu için yaprakları düzenli olarak nemlendirilir.

Kıştan korunan balkon çiçeklerini arada bir kontrol etmek iyi olur. Üzerleri örtülü ise güzel havalarda açarak hava aldırıp,kuru yapraklarını temizlemek gerekir. Bu arada bahçe merkezlerini dolaşarak eksiklerimizi tamamlayabilir ve özellikle erken ekilen çiçek ve sebze tohumlarını temin edebiliriz. Ocak ayı tohumdan sardunya yetiştirmek için idealdir.

Bu ayda evde yetiştirdiğiniz kış soğanları artık filizlenmiştir. Bunları aydınlık ve serin bir yerde bulundurun. Gerekirse sulayın.

Bahçıvan Bahçe Bahçe Düzenleme Bahçe Çiçekleri
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.