0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Dünya Aşçılık Okulları

Her ne kadar ülkemizde aşçılığın önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başlansa da dünyada sayısı yüzlerle ifade edilebilen aşçılık okulunun bulunması aşçılık eğitimin ne kadar ciddi bir eğitim gerektirdiğinin bir göstergesi.

Aşçılık bir sanattır ve aşçılık mesleğini hakkıyla yapabilmek için aşçılığın eğitimini almak da bir o kadar önemlidir. Dünyada sadece aşçılık üzerine eğitim veren üniversiteler ve kurumlar var.

Bu okullardan mezun olduğunuzda lisans mezunu sayılıyorsunuz. Hatta isterseniz üzerine master bile yapabilirsiniz. İşte ilgilenenlere dünyadan seçilmiş  en iyi aşçılık okulları.

Oregon Culınary Instıtude- Portland –Oregon-Amerika

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık  Sanatı,
- Pastacılık
- Ekmekçilik Eğitimi
- İşletmecilik

Aşçılık ve Pastacılık konusunda Ön lisans programı veren okul dünyadaki en iyi aşçılık okullarına kıyasla ücret olarak biraz daha makul görünüyor. Toplam 1,5 senede Ön lisansını tamamlayan öğrencinin program için ödemesi gereken toplam tutar 23.000$.

Apıcıus Culinary Institute-Italya

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık Sanatı
- Gıda Yönetimi
- Pastacılık
- Ekmekçilik Sanatı,
- İşletmecilik
- Şarap Eğitimi

Apicius İtalya’nın sanat dolu kenti Floransa’da bulunan en iyi gastronomi ve aşçılık okullarından birisidir. Amerika’da Fairfield University ve University of South Florida ile olan anlaşmaları sayesinde öğrenciler kredilerini transfer edebilmekle beraber, 2 yıl Apicius’ta okuyup son iki yılı University of South Florida’da okuma imkânı mevcuttur.

Ön lisans Programı 2 sene, Lisans programı 4 sene ve sertifika programları 1 sene sürmektedir. Ayrıca Amatörlere yönelik 1 haftadan 2 aya kadar özel kurslar da düzenlenmektedir. 4 yıllık Lisans Program Ücreti 36.000 Euro’dur.

New England Culınary Instıtude-Amerika

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık Sanatı
- Gıda Yönetimi
- Pastacılık
- Ekmekçilik Sanatı,
- İşletmecilik Lisans ve Ön lisans Programları

Aşçılık ve Pastacılık konusunda Lisans, Önlisans ve sertifika programları sunan okul’da Lisans diploma programını başarıyla tamamlayabilmeniz için 18 ay kampüste eğitim görmeniz ve 3 farklı yerde stajınızı başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Diploma Program yıllık ücreti kalma masraflarınız dahil 33.000$’dan başlamaktadır.

Ayrıca uzmanlaşmak istenilen konuyla ilgili kısa ama yoğun programlarda sunan NECI, 15 haftalık öğretim ve 15 haftalık paralı staj imkânı vererek başarılı olan öğrencilere sertifika vermektedir. Bu sertifikalar Ekmekçilik ve Pastacılık üzerinedir ve dönem  ücretleri 11.000 $ dır.

Johnson & Wales University

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık Sanatı 
- Pastacılık Sanatı 
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)
- Hizmet
- Gıda Yönetimi ve Pazarlama
- Şarap Eğitimi Sertifika Programı

1993 yılında Aşçılık Master  programını Amerika’da veren ilk okuldur. Toplam 4 farklı kampüs şubeleri bulunan okul, ünlü aşçı Emeri Lagasse tarafından dünyadaki en iyi yemek okullarından biri seçilmiştir.

Lisans ve Önlisans programları sunan okulda lisans diploması alabilmek için 4 sene eğitim almak gereklidir. İş deneyimi olan veya zaten bir üniversiteden mezun olan kişilere de önlisans programını 12 ayda tamamlama fırsatı sunulmaktadır. Program ücretleri yıl başına 23.000 $‘dan başlamaktadır.

DCT Swiss Hotel And Culinary Arts School

Verilen Eğitimler:


- Avrupa Yemekleri
- Avrupa Pastacılık ve Çikolata
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)

İsviçre’nin Luzern şehrine yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan okul hem aşçılık diploma programı sunarken ayrıca sadece uzmanlaşmak istenilen konular için sertifika programları da vermektedir.

Diploma programına katılmak isteyen kişide aranılan özellik  en az 6 ay yemek endüstrisinde iş deneyimi sahibi olmasıdır. Toplam 9 ayda tamamlanan programdan sonra İsviçre’de 3 ay zorunlu staj olanağı sunan okulda yemek ve kalma masrafları dâhil okul ücreti her 3 aylık dönem için 15.000 CHF‘den başlamaktadır.

Le Cole Culınary – Amerika

Verilen Eğitimler:


- Aşçılık Sanatı
- Pastacılık Sanatı
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)
- Hizmet

LeCole Aşçılık okulunun St. Louis ve Memphis’de olmak üzere 2 ayrı şubesi bulunmaktadır. Ön lisans ve Lisans diploma programları sunan okulda aşçılık diplomasını alabilmeniz için toplam 60 haftalık programı başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

Instıtude Of Culınary Educatıon-Newyork

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık Sanatı
- Pastacılık Sanatı
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)

1975 Yılında 20 yaş ve üzerindeki kişilere hızlandırılmış ve yoğun bir aşçılık programı sunmak için kurulmuştur. Programa katılmak isteyen öğrenciler için istenen özellik ise bir okulun ön lisans programından mezun olmuş olmak ya da en az 2 sene bir iş tecrübesine sahip olmalarıdır.

2002, 2003 ve 2008 yıllarında sırasıyla “International Association of Culinary Professionals “ derneği tarafından en iyi aşçılık okulu ünvanına da sahip olmuştur.

Aşçılık diploması almak isteyen kişinin 650 saatlik programı başarıyla tamamlaması gerekmektedir.  Aşçılık diploma program ücreti 27.000 $’ dan başlamakta ayrıca okulda amatörlerin de alabileceği çok çeşitli aşçılık ve pastacılık kursları sunulmaktadır.

Le Cordon Bleu

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık  Sanatı
- Gıda Yönetimi
- Pasta ve Ekmek Sanatı
- Şarap Sanatı
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)
- Yemek&Teknoloji

1895 yılında kurulan Le Cordon Bleu aşçılık okulunun 13 ülkedeki 25 şubesinde yaklaşık 75 farklı ülkeden gelen öğrenciler, her yıl dünya mutfağı ve işletmecilik üzerine ders görüyor.

Le Cordon Bleu’de Aşçılık ve Pastacılık eğitimi Temel, Orta ve İleri düzey kurslarından oluşmakta.  Hem Aşçılık hem de Pastacılık eğitiminin ayrı ayrı sunulduğu ve her biri toplam üç seviyeden oluşan programlarda, her bir seviyenin sonunda öğrenciler Aşçılık ya da Pastacılık sertifikası edinmeye hak kazanırlar.

Diploma alabilmeniz için de pastacılık ya da aşçılık programlarından her 3 seviyeyi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Her seviyenin yaklaşık eğitim süresi 3 ay kadardır.

Katılımcılar ‘Le Grand Diplome’ ile ise Aşçılık ve Pastacılık diplomasını aynı anda 1 yıldan daha kısa bir sürede alabilir. Le Cordon Bleu yılda iki kez ‘yoğunlaştırılmış programlar’ sunar ve böylelikle öğrenciler 6 haftadan daha kısa bir sürede sertifikalarını almaya da hak kazanırlar. Her seviye için (her 3 ay için)  yaklaşık ücret 22.000 $’ dır.

French Culınary Instıtude-Newyork

Verilen Eğitimler:

- Aşçılık  Sanatı
- Gıda Yönetimi
- Pastacılık ve Ekmekçilik Sanatı
- Şarap Sanatı
- İşletmecilik (Restaurant Yönetimi)
- Yemek&Teknoloji

1984 yılında Newyork Soho bölgesinde kurulmuştur. Profesyoneller ve Amatörler için ayrı olarak hazırlanmış programlara katılarak diploma ve sertifika sahibi olabilirsiniz.

Profesyoneller için hazırlanan programlar 6 ay süren programlar olup bu arada diğer kurslara da katılıp ekstra sertifikalar elde edebilirsiniz. Diploma eğitimlerinin ücreti 40.000 $’dan başlamaktadır.

Culınary Instıtude Of Amerıca

Verilen Eğitimler:


- Aşçılık  Sanatı
- Gıda Yönetimi
- Pastacılık ve Ekmekçilik Sanatı
- Şarap uzmanlığı
- İşletmecilik Lisans ve Ön lisans Programları

“Culinary Insitiude of America” yemek okulu dünyanın en iyi yemek okulu olarak profesyoneller tarafından en çok tercih edilen okuldur. 1946 yılında Newyork Hyde Park’da kurulmuştur. Daha sonra başka bir şube açarak büyük kampüsünü Napa vadisine taşımış ve orada “Culinary Institute of America at Greystone” okulunu kurmuştur.

Bu okulun verdiği eğitim hem yemek üzerine hem pasta ve çikolata üzerinedir. Bu okulda 4 senelik eğitiminizi ve üzerine de zorunlu stajınızı tamamladıktan sonra Üniversite diplomanızı alabilirsiniz.

Bu okula gitmek isteyen kişiler tarafından zorunlu olarak istenen özellik ise gıda endüstrisinde en az 6 aylık bir deneyimdir. Bunun nedeni de bu sektörü gerçekten istediğinize karar vermenizdir. Sömestir başına ücreti 10.000 $ olan okuldan Üniversite diploması alabilmeniz için 38 ay, ön lisansınızı tamamlamanız içinse 21 ay okula devam etmeniz gerekmektedir.

Kaynak: http://www.listemiste.com

Aşçılık Eğitimi Aşçılık Mesleği Aşçılık Sanatı Pastacılık Ekmekçilik Eğitimi İşletmecilik Gıda Yönetimi Şarap Eğitimi Avrupa Yemekleri Restaurant Yönetimi Aşçılık Diploması Yemek
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.