0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Çocuk Bakıcısı
Ev de ve Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokullarında, çocuk yuvalarında ve kreşlerde) çocukların günlük bakımlarını yapan ve eğitimlerinde aileye ve eğiticiye yardımcı olan kişidir.

Görevleri;


-    Çocukların tuvalet, uyku, yemek gibi günlük faaliyetlerini yapmalarına yardımcı olurken sosyal kuralları öğrenmelerini sağlar,

-    Çocukların el, yüz temizliğini yapar, kirli giysilerini değiştirir,

-    Çocukların yaşlarına uygun, tüm gelişim alanlarına yönelik etkinliklerin uygulanmasında eğiticilere yardımcı olur,

-    Günlük etkinliklerde ihtiyaç duyulan eğitici araçlar, hikaye kitapları, oyuncaklar vb. eğitim materyallerinin hazırlanmasında eğiticiye yardımcı olur. 

Gerekli Materyaller;

-     Evcilik oyuncakları,
-     Öykü kitapları, resim defteri,
-     Bu yap kartları, büyük ve küçük tahta bloklar,
-     Dolgu hayvan oyuncakları,
-     Yapı-inşa oyuncakları,
-     Renkli karton ve elişi kağıtları,
-     Resimli kağıtlar,
-     Küçük makas, çeşitli yapıştırıcılar,
-     Oyun hamuru,
-     Artık materyaller (düğme, plastik şişeler, kumaşlar, gazoz kapakları vs.).

Mesleğin gerektirdiği özellikler;

Çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin;

-     Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,
-     Çocukları seven, hoşgörülü,
-     Düzgün konuşması olan,
-     Dikkatli, sabırlı,
-     Sorumluluk sahibi,
-     Yaratıcılık yeteneği gelişmiş,
-      Pratik ve hareketli çalışma temposuna uyum sağlayabilen özelliklere sahip olması gerekmektedir. 

Çalışma ortamı ve koşulları;

Çocuk bakıcıları; anaokullarında, çocuk kreşlerinde ve yuvalarda görev yaparlar. Bazen evlerde de çocuk bakabilirler. Çalışma ortamı temiz ve oldukça hareketlidir.

Çocuk bakıcısı sürekli hareket halinde ve her zaman çok dikkatli olmak zorundadır.

Küçük çocukların dilinden anlamak ve onlara şefkatle, sabırla davranabilmek meslekte başarı için ön koşuldur. Çalışma saatleri düzenlidir.

Çalışma alanları ve  iş bulma olanakları;

Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin sayısının artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektir. Ayrıca evinde çocuk bakıcılığı yapan veya bakımını üstlendiği çocuğun evine giderek bakıcılık yapanların sayısı çalışan annelerin sayısına bağlı olarak artmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında kız meslek lisesi mezunu olmaları şartı aranmamaktadır. İlkokul ya da ortaokul mezunu kişiler bu alanda çalışmak için istekli oldukları, aranan özellik ve şartları taşıdıkları takdirde bu alanda çalışabilirler. Kız meslek lisesi mezunları anaokulu, anasınıfı, yuva ve çocuk kulüplerinde çocuk eğiticisi olarak görev yapmaktadırlar.

Ancak özel kreşlerde çalışan çocuk bakıcılarında Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirmiş olma şartı aranmaktadır.

Özel bir takım şirketler tarafından organize edilen saatlik çocuk bakıcılığı özellikle üniversite öğrencilerine çalışma olanağı yaratmaktadır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler;

Bu mesleğin eğitimi;

Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri,

Kız meslek /meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk gelişimi ve eğitimi” alanında, Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri,

Pratik kız sanat okullarında verilmektedir.

Bunun yanı sıra bazı kamu ve özel kurumların düzenledikleri kurslar kanalıyla da bu mesleğe sahip olunabilir.
(Örneğin, Türkiye İş Kurumunca vasıfsız kişilere yönelik meslek edindirmeyi amaçlayan kurslardan "Çocuk Bakıcılığı” kursuna devam eden kişi bu mesleği edinebilir.) 

Meslek eğitimine giriş koşulları;

-    Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi” alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,

-    Kız Meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi  “alanına girebilmek için  ilköğretim okulu mezunu olmak,

-    Pratik Kız Sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak,kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. 

Eğitimin süresi ve içeriği;

-    Anadolu Kız Meslek/Anadolu meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.

-    Kız Meslek Liseleri/meslek liseleri ile çok programlı liselerde 3 yıl,

-    Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ise 2 yıldır.

-    Anadolu Meslek /Anadolu kız meslek liseleri,kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi “alanında öğrenim gören öğrenciler, genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi,bilgisayar,araştırma teknikleri ,girişimcilik, insan ilişkileri ve iletişim,ilkyardım,çocuk gelişimi,anne ve çocuk sağlığı,özel eğitime giriş,özel eğitim,çocuk beslenmesi,çocuk ruh sağlığı,drama gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

-    Anadolu kız Meslek/Anadolu meslek liseleri ve kız meslek/meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar.

-    Pratik kız sanat okullarında istek olması ve grup oluşturulması durumunda düzenlenen meslek kurslarının süresi değişmektedir.

-    Örgün eğitime denk olarak hazırlanan modül programlardan herhangi birisinin tüm modüllerini başarı ile tamamlayarak bölüm diploması alan lise   mezunlarına kız meslek lisesi Çocuk Gelişimi Bölüm Diploması verilir. (Ortaokul mezunlarının açık lisede genel kültür derslerini almaları koşulu vardır.)

Meslekte ilerleme;

Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” Çocuk Gelişimi ve Çocuk Bakımı  “alanından mezun olanlar, gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Kız meslek /meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu kız meslek liselerinin, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” “alanından mezun olanlar, ” ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle,  öncelikle yerleştirilebilmektedirler.

Bu mesleği pratikten öğrenenler için unvan değişikliği yoluyla yükselmek mümkün değildir. Ancak tecrübe ve yeterliliğe bağlı olarak ücret yükselmesi söz  konusudur. 

Burs, kredi ve ücret durumu;

Kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, işletmelerde beceri eğitimi sırasında, 3308 sayılı Çıraklık Yasası gereğince asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.

Meslek eğitimi bittikten sonra mezunlar genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Daha sonraki yıllarda, işyeriyle olan anlaşmaya bağlı olarak ücret artışı söz konusu olmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için başvurulabilecek yerler;

-     İlgili eğitim kurumları,
-     Meslek elemanları,
-     Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
-     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Çocuk Gelişimi Çocuk Bakıcısı Arayanlar Çocuk Bakıcısı İlanları Çocuk Bakıcısı Aranıyor Bakıcı Çocuk Bakıcısı Arıyorum Çocuk Bakıcısı Aranıyor Çocuk Bakımı
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.