0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Bakıcı ve Çocuk

Ebeveynler, çocuk bakıcısı seçerken çok genç ya da çok yaşlı kişileri tercih etmemelidirler. Ailelerin, çocuk bakıcısı seçiminde yapacakları küçük bir yanlışlık bile kimi zaman telafisi zor sonuçlar meydana getirmektedir.

Ebeveynler doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse, kendileri ve çocukları için en Sağlıklı seçimi yapabilirler. Bakıcı adayının her şeyden önce çok genç ve çok yaşlı olmaması gerekir.  Çünkü gençler tecrübesiz olabilecekleri gibi çok yaşlılar da çocuğun duygusal ihtiyaçlarına cevap veremezler.

Bakıcının aileden biri olmasının gerekliliği üzerinde duruyoruz. Bu büyükanneler veya akrabadan herhangi biri olabilir. Bunun ötesinde çocuğa bakmasına karar verilen kişi, eğer aileden biri ya da akraba ise, bu kişinin çocuğa bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olmak gerekir.

Çocukların kendi evinde bakılmaları daha olumlu sonuçlar vermektedir. Çocuklar kendilerini evlerinde ve odalarında daha güvende hissederler. O nedenle bakıcının çocuğa mümkünse ailenin evinde bakması daha uygundur. Çünkü ebeveynler kendi evlerinde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirler.

Ayrıca kendi evinde bakılan çocuk, karşılaşabileceği kimi tehlikelere karşı korunma şansına da sahip olur. Bebek emeklemeye ya da yürümeye başladığında karşılaşacağı kimi tehlikelerle ilgili önlem alınması gerektiğinde, bunu ailenin kendi evinde yapması daha kolay olur.

Bir çocuk bakıcısının her şeyden önce çocukları çok sevmesi gerekir. Bakıcının öncelikle anne olması önemli bir ayrıntıdır.  Çocuk bakma ve yetiştirme konusunda daha pratik ve deneyimli olur anneler.

Bunun dışında bakıcının temiz, düzenli ve dürüst olması gerekir.  Düzenli bir aile yaşantısının olması da bakıcı da aranan bir diğer kriterdir.  Öte yandan, bakıcının eğitimli, kendini yetiştirmiş, bilinçli, sevecen, güler yüzlü, esnek ve hoşgörülü olması önemlidir.

Bakıcı olarak seçilen kişinin sigara, alkol gibi alışkanlıkları olmaması, sorumluluk ve inisiyatif sahibi olması, iletişim becerisinin bulunması, kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesi ve sabırlı olması gerekmektedir.

Sık sık değiştirilen bakıcılar da çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir. Bakıcı olarak karar verdiğiniz kişinin ne kadar süre çocuğa bakacağını mutlaka öğrenmek gerekir.  En azından 3-4 yaşına kadar çocuğun yanında olup olmayacağı konusunda kendisinden net bilgi alınmalı.

Çünkü çocuklar kendileriyle ilgilenen yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bir bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Bunun yanı sıra her defasında yeni birine alışmaya çalışmak, hem çocuk hem de ebeveynler için zordur.

Çocuğun teslim edileceği bakıcı kendi ortamın da görülmeli, Şartlar uygunsa bakıcı evinde ziyaret edilerek, çocuklarıyla ilişkisi gözlenmeli. Eğer bakıcının daha önce çalıştığı ailelerle görüşme şansı varsa ebeveynler bunu değerlendirmeli.  Komşularıyla görüşerek bakıcı hakkında bilgi almalı ve bunların dışında bakıcının nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edilmelidir.

Bakıcının gece gündüz çocuk ile birlikte olması da bir takım sakıncalar doğurabilir. Mecbur kalmadıkça bakıcının yatılı kalmasını istemeyin. Bu ebeveynler ile çocuk arasında zamanla gelişecek bir kopukluğa zemin hazırlayabilir.

Ebeveynler, işe başlamadan belirli bir süre çocuk ile bakıcının iletişimini gözlemlemeli ve çocukla bakıcının birbirlerine karşı yaklaşımlarını incelemelidir. Eğer bakıcı sert tepkiler veriyor, çabuk öfkeleniyor ve kontrolsüz tavırlar sergiliyorsa, bu uygun bir bakıcı adayı değildir ve aile kararını buna göre vermelidir.

Ebeveynler ile bakıcı arasındaki karşılıklı güven önemlidir. Çocuk bakıcısı hakkında yetirince fikir edinilememişse ve çocuğu mecburiyetten bakıcıya emanet edilmişse anne, sık sık evini arayarak evde her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışmalıdır.  Bunun dışında komşulardan, akrabalardan birinden arada bir eve uğramasını isteyerek çocuğun kontrol edilmesi de rica edilebilir.

Bakıcısından şikayetçi olan çocuğun tavrı mutlaka dikkate alınmalı, eğer çocuk bakıcısından memnun değilse ve şikayet ediyorsa çocuğu dinleyin ve ona bu rahatsızlığı yaşatan nedenleri bulmaya çalışın.

Çocuk Bakıcısı Bakıcı Çocuk Bakıcısı Arayanlar Çocuk Bakıcıları Bakıcı Arayanlar Bakıcı Arıyorum
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.